Çölyak Hastaları Hangi Besinleri Tüketemez

Çölyak Hastaları Hangi Besinleri Tüketemez

Glutenli yiyecekler, çölyak hastalığı bulunan kişilerde kullanılması halinde türlü reaksiyonlara yol açmaktadır. Bu yüzden çölyak hastaları hangi besinleri tüketemez, diyerek bu ürünlerin neler olduğunu öğrenmek gerekir. Glutenli gıdalar dediğimizde, başlıcaları, buğday, yulaf, arpa ve çavdardır. Bu tahıl ürünlerinde ve tahıllardan üretilen her tür gıdada gluten bulunmaktadır.

Ayrıca bulgur ve çeşitli çavdar çeşitleri de glutenli yiyecekler arasında yer alır. Eğer bir çölyak hastası iseniz, sadece beslenmek ile sorunu çözmüş olmazsınız. Beslenmenin yanı sıra, hijyene her alanda özen göstermeniz gerekir. Nitekim gluten, artık birçok alanda kullanılmaktadır. Glutenin nelerde olduğu sayarsak, sanırım liste bir hayli kabarık olacaktır. Ama bilmeniz gereken önemli bir şey vardır ki, tükettiğiniz her gıda ve temizlik maddesinde gluten olup olmadığını öğrenebilme şansınızın olmasıdır. Bu yüzden seçici bir hayat ile işe başlamak gerekiyor.

Çölyak Hastalığı Yemek Listesi

Belirli bir diyet programı başlattığınız zaman, glutensiz bir hayata geçmiş olacaksınız. Sebzelerle aranızı sıkı tutun! Sizin imdadınıza yine sebzeler yetişecektir. Her bakımdan birçok minerali içeren sebzeler, sizlerin en iyi dostu olmaya adaylardır. Yeşil fasulye, marul, havuç, brokoli gibi sebzeler sofranızdan eksik olmasın! İkinci sıraya meyveleri gönül rahatlığıyla koyabiliriz. Meyveler bizim en güzel diyetimizdir aslında. Sağlık bir hayat için olmazsa olmazlar arasında neler var desek, birinci sebze, ikinci sıraya da meyveleri koyabiliriz. Bu şekilde diyetiniz kısır bir döngüde geçmemiş olacaktır. Sofranız da zenginleşecektir. Özellikle karpuz, mango, nar gibi meyveleri tüketmenizi tavsiye ediyoruz. Süt ürünleri de bir başka tavsiye besinimiz. Fakat dikkat edilmesi gereken bir nokta var ki, inek sütünde laktoz olduğundan, alerji açısından zarar teşkil edebilir. İnek sütü ve ürünlerini bir gözlem sonucunda tüketirseniz, ileride gönül rahatlığıyla tüketmeye de başlayabilirsiniz. Çölyak hastalığı yemek listesi diyet programınızı da bu şekilde belirleyebilirsiniz.

Çölyak Hastalığı Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Çölyak hastalığı toplum bilinci oluşmamış bir hastalık türü diyebiliriz. Fakat son zamanlarda gerek İbrahim Saraçoğlu, gerek Canan Karatay gibi uzman kişilerin katılmış olduğu TV programlarında bu hastalığa dikkat çekmeleri, bilinirliği bir nebze olsun artırdı ve glutensiz gıda ticaretini de şekillendirdi diyebiliriz. Çölyak hastalığı tedavi edilmezse ne olur peki? İleride büyük sorunlara neden olacaktır. Bunların başında ince bağırsak kanseri ve kısırlık geliyor.

Beğen  
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir