Çölyak Hastaları İçin Glutensiz Beslenme

Çölyak Hastaları İçin Glutensiz Beslenme

Gluten proteinine alerjisi olan kişiler yani çölyak hastaları, bilindiği gibi glutensiz beslenme için doktorlarından destek alması gerekmektedir. İlaç ile net bir tedavisi bulunmayan bu hastalık için, beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesi ile birlikte kişilerin yaşam şartlarının iyileştirilmesi gayet mümkündür. Genel olarak bakıldığı zaman çölyak hastalarının glutene olan dirençsiz durumları, sindirim sisteminde ortaya çıkmaktadır.

İçeriğinde gluten bulunan bir besin tüketildiği zaman ince bağırsakta proteine karşı bir kalıcılık gösteren rahatsızlık ortaya çıkmakta sonrasında ise bu durum kronik hale gelmektedir. Glutensiz beslenme alışkanlığı ile üstesinden gelinecek olan bu rahatsızlıkta, kişilerin hazır gıdalar alırken son derece dikkatli olması ve marketlerde bulunan glutensiz ürünler içerisinde alışveriş yapması gerekmektedir.

Hangi Besinlerde Gluten Bulunur?

Glutensiz beslenme alışkanlığı için uzmanlar çölyak hastalarına destek oluyor olsa da, kişilerin genel olarak glutenin hangi besinlerde bulunduğunu bilmesinde fayda vardır. Gluten, öncelikli olan buğday, çavdar ve arpa içeren tüm yiyeceklerde bulunmaktadır. Bundan dolayı çölyak hastalarının doğrudan buğday, çavdar ya da arpa tüketmeyeceği gibi, bu besinlere ait olan alt ürün gruplarından da tüketmemesinde fayda vardır.

Sadece gıdalarda değil, gündelik hayatta kullandığımız bazı ürünlerde de gluten bulunması muhtemeldir. Bunun en güzel örneği ise, gün içerisinde dış mekanda çok sık kullandığımız ve çok da sağlıklı olmayan karton bardaklardır. Karton bardaklarda bulunan gluten yine doğrudan çölyak hastalarıa zarar verecektir.

Glutensiz Beslenme İçin Yasak Ürünler

Glutensiz beslenme için araştırma yapan kişilerin yukarıda da belirttiğimiz gibi içerisinde buğday, çavdar ya da arpa bulunan besinleri tüketmekten kaçınması gerekmektedir. Bununla birlikte, kişilerin kesinlikle tüketmemesi gereken bazı ürünler de bulunmaktadır. Bunları şu şekile sıralayabiliriz.

 • Ekmek
 • Noodle
 • Makarna
 • Kek
 • Bulgur
 • Pasta
 • Kurabiye
 • Börek
 • Simit
 • Tarhana
 • Pizza
 • Nişasta

Yukarıda belirttiğimiz ürünlerin çölyak hastaları tarafından hiçbir şekilde tüketilmemesi gerekmektedir. Bu ürünlerin tüketilmesi ile birlikte ince bağırsakta sorunlar artmaya başlayacak ve kişilerin dışkısında bozukluklar meydana gelebileceği gibi hem hastalığın gidişatı kötüleşecek hem de ince bağırsağın yapısında bazı deformasyonlar meydana gelecektir. Bundan dolayı kişilerin hem hazır ürün tüketiminde hem de kendi yapacakları gıda ürünlerinde çok dikkatli olması gerekmektedir.

Glutensiz beslenme konusunda kişilerin rahatlıkla tüketeceği birçok besin de bulunmaktadır. Bunlar da, mısır ununda yapılmış olan makarna, laktozsuz yoğurt ve özellikle sabah kahvaltılarında kullanabileceğiniz glutensiz mısır gevreği bu süreçte size destek olacaktır. Bununla birlikte marketlerde glutensiz olarak satılan diğer besin gruplarından da tüketebilirsiniz.

Beğen  
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir