Çölyak Hastalarının Beslenmesi Nasıl Olmalıdır

Çölyak Hastalarının Beslenmesi Nasıl Olmalıdır

Çölyak hastalığının toplum tarafından bilinir olması nedeniyle, gün geçtikçe hassasiyet oranı da artmaktadır. Birçok gıda şirketi artık glutensiz ürünlerini tanıtmakta ve marketlerde de bu ürünlerin satışını gerçekleştirmektedir. Kilo bazlı olarak, 20mg’dan az olan gluten içerikli besinler, bildiğimiz gibi glutensiz yiyecekler olarak tanımlanmıştır. Fakat çözüm bununla kalmıyor.

Üreticilerin bu tip gıdaları çok titiz bir şekilde tüketiciye sunması gerekmektedir. Yani makinede üretimi yapılan bir glutenli yiyecekten sonra, glutensiz bir yiyeceği aynı makinede üretmek demek, hiçbir anlam ifade etmeyecektir. Bu yüzden çeşitli sağlık kuruluşlarının bu konuda önemli bir hassasiyeti olmalıdır. Bununla beraber çölyak hastalarının beslenmesi nasıl olmalıdır diyorsak, yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Çölyak Hastaları Hangi Besinleri Tüketebilir?

Başlıca doğal gıdalar, çölyak hastalarının tüketebileceği temel gıdalar arasında yer alır. Glutensiz gıda dediğimizde, hemen aklımıza “düşük vitaminli ve mineralli” besinler gelmelidir, çünkü en yoğun vitamin, mineral ve lifler glutende bulunmaktadır. Bu sebeple, bu açığımızı kapatmak için vitamin ve mineralleri diğer glutensiz gıdalardan edinmek gerekiyor. Bildiğimiz kadarıyla, Ülker ve Eti firmaları, çölyak hastaları için özel gıdalar üretmektedirler. Bu firmaları takip ederek, glutensiz üretilen ürünleri bulmakta zorluk çekmemiş oluruz.

O halde, çölyak hastaları hangi besinleri tüketebilir? Gluten içermeye besin kaynakları ise; ceviz, fındık ve leblebi gibi kuru yemişlerde bulunmaktadır; baklagiller de yine tüketebileceğimiz gıdalardandır. Ek olarak, bunlara kahvaltılık grubundaki çay, peynir ve bal gibi besinleri de sayabiliriz.

Çölyak Hastası Diyeti Bozarsa Ne Olur?

Kısaca söylemek gerekirse, süreç tekrar başa döner. Sadece bununla sınırlı kalmayacaktır. Önemli hastalıklara da yol açabilir. Barsak kanseri, kısırlık gibi hastalıkların büyük tetikleyicisi olacaktır. Çölyak, hayatımız boyunca ensemizde olacak bir rahatsızlık türüdür, onunla yaşamaya alışmalıyız ve gereken önlemleri mutlaka almalıyız. Kendinizi aynen bir veganın ya da vejetaryenin belki de diyabet hastasının yerine koymanız gerekir. Onların göstermiş olduğu sabır ve kararlılığı göstermeli, beslenmemize çok ama çok dikkat etmeliyiz. Bunun için asla yalnız olmamalı, gerekli profesyonel desteği almalı ve çevrenizde Çölyak Hastalığı için bir farkındalık oluşturmalısınız.

Beğen  
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir