Gluten Nedir, Glutensiz Diyet Nasıl Yapılır?

Gluten Nedir, Glutensiz Diyet Nasıl Yapılır?

Bu yazımızda son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz gluten nedir sorusuna cevap arayacağız. Buğdayın içerisinde otuzdan daha çok protein bulunmaktadır. Gluten bu proteinlerden sadece bir tanesidir. Glüten olarak bilinen protein, arpa, çavdar ve yulafta bulunmaktadır. Çölyak hastalığı, gluten tüketimi sonucunda ortaya çıkan bir rahatsızlık türüdür. Çok nadir görülebilmekle birlikte, ömür boyu süren bir hastalık çeşidi olduğunu söylemek gerekiyor.

Her insanda farklı bir tepkimeye, kişiden kişiye değişen reaksiyona sebebiyet verir. Gluten, sağlık açısından aslında oldukça yararlı bir protein olmasına rağmen, ince bağırsağında glutene karşı hassas olan kişilerde tüketilmesi son derece sakıncalıdır. Bu kişiler dikkat etmediği sürece sindirim sistemini bir hayli zarar uğratır ve ciddi hastalıklara yakalanmasına davetiye çıkarır.

Gluten Testi Yaptırmak

Gluten hassasiyeti için hangi doktora gidilir, dersek, patoloji bölümü bu hastalıkla ilgili vatandaşlara yardımcı olmaktadır. Burada kişilere çeşitli testler uygulanmaktadır. Kan değerleri, doku örneği alımı gibi aşamalardan geçirilirler. Eğer bulgular gluten hassasiyetini doğruluyorsa, kişilere glutensiz diyet önerilmektedir. Bu diyet sonucunda rahatsızlıklar ortadan kayboluyor, şikayetler büyük bölümde azalıyorsa, çölyak hastalığı teşhisi konabilmektedir.

Glutensiz Diyet Nasıl Yapılır?

Gluten, artık hayatımızın her bölgesinde kendini gösteren bir protein olduğundan, onsuz yaşamak da bir hayli sabır ve irade göstermek gereken durum haline geldi. Glutensiz diyetin bir günlük ya da birkaç haftalık olmadığını, ömür boyu gerektiren bir diyet olduğunun altını çizelim. Bu hastalıkla ilgili bir tedavi yöntemi bulunana kadar, hastaların bu şekilde bir yaşam düzeni oluşturması gerekiyor.

Glutensiz diyet yapanlar proteinsiz kalıyorlar mı? Bu soru çölyaklıların en çok endişe ettiği durumdur. Hayır, glutensiz diyet uygulayan kişiler, diğer glutensiz yiyeceklerden de gerekli proteini alabiliyorlar. Çölyak hastaları kendilerini sık sık yalnız hissetmektedirler. Öncelikle bu sorunu aşmak için, internette çeşitli alanlarda bulunan çölyaklılarla iletişim halinde olmak, kendilerine bir motivasyon sağlayacaktır. Ayrıca diğer çölyaklılardan edinecekleri diyet programlarını da kendilerine uygulayarak, yeni besin kaynaklarını çok doğru bir şekilde sofralarına koyabileceklerdir.

Çölyak hastalarının diyetlerinde dikkatli olmalarını gerektiren gıda tüketimleri kadar, hijyenik bir ortam oluşturmaları da büyük önem taşır. Kozmetik ürünlerde dahi gluten bulunur. Kadınların vazgeçilmezi haline gelen günlük bakım ürünlerinde gluten maddesi yer almaktadır. Ruj, oje gibi, birçok makyaj malzemesini satın almadan önce ürün etiketi dikkatlice kontrol edilmelidir. İthal bir ürün alındığında, etikette Latince ya da İngilizce bir açıklama yazmaktadır.

Bu sebeple, arpa, buğday gibi tahılların Latince ve İngilizce karşılıklarını öğrenmekle işe başlamak gerekiyor. Gluten, kimyasal temizlik malzemelerinde de bulunur. Yine alışverişlerimizde bu konuda çok hassas davranmak gerekiyor. Glutenli bir temizlik ürünüyle yıkanan bir tencere çölyak hastaları için sağlık açısından risk oluşturabilmektedir.

Beğen  1
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir