Gluten Nedir, hangi Besinlerde Bulunur?

Gluten Nedir, hangi Besinlerde Bulunur?

Bilindiği üzere gluten, ekmek yapımı sırasında oluşan hamurun üzerinde bulunan ağsı yapının yani hamurun güçlü bir yapıda olmasını sağlayan proteine verilen temel isimdir. Bu protein olmadan, hiçbir şekilde ekmeğin mayalanması ya da kabarması söz konusu değildir.

Unlu mamüllerin tamamında bulunan bu protein türü bazı kişilerde yani çölyak hastalarında alerjik durumlara sebebiyet veriyor olsa da, sadece buğdayda bulunmamaktadır. Bu protein türüne farklı miktarlarda da olsa, arpa, çavdar ve yulaf içerisinden de rastlamak mümkündür. Ancak, gluten içeren besinler incelendiği zaman, miktar bakımından en yoğun şekilde buğday ve türevlerinde olduğunu söyleyebiliriz.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, bazı bireylerin gluten içeren besinlere karşı ayrı bir özel hassasiyeti bulunmaktadır. Bu kişiler genellikle çölyak hastalarıdır. Çölyak hastası olan bir birey içeriğinde gluten bulunan bir besin tükettiği zaman ne yazık ki vücut bu besinleri sindiremeyecek ve farklı sağlık sorunları ortaya çıkacaktır. Bağırsaklar gluten içeren besinleri sindiremediğinde ise zamanla ince bağırsakta bulunan villusların yani ince çıkıntıların silinmesi ortaya çıkacak ve bu da besin emilimini bozarak kişilerin rahatsızlanmasına neden olacaktır.

Hem çocuklar hem de yetişkin bireylerde çok sık karşılaşmaya başlanan bu rahatsızlıkta, eğer erken teşhis konulmaz ise, büyümede problemler ortaya çıkabileceği gibi, kansızlık, kemik erimesi ve kadınlar da kısırlık ve adet düzensizliklerinin ortaya çıkması muhtemeldir.

Az önce de söylediğimiz gibi, gluten içeren besinler arasında buğday, arpa, çavdar ve yulaf karşımıza çıkacaktır. Çölyak hastalarının doğrudan bu besinleri tüketmekten kaçınması bununla birlikte de içeriğinde bu ürünler olan besinleri tüketmekten uzak durması gerekmektedir.

Gluten Alerjisi Olanların Dikkat Etmesi Gerekenler

Gluten içeren besinler yukarıdaki gibidir. Eğer glutene karşı özel bir hassasiyetiniz var ya da çölyak hastasıysanız, dikkat etmeniz gereken başlıca durumları aşağıdaki gibi özetleyebiliriz.

  • İçeriğinde buğday, arpa, çavdar ya da yulaf olan besinlerin kesinlikle tüketilmemesi ve bu konuda öncelikli olarak gayret gösterilmesi gerekmektedir.
  • Marketlerden gıda alışverişi yapılırken içeriklerin çok dikkatli bir şekilde okunması ve doğrudan glutensiz ifadesi yer alan besinlerin alınması gerekmektedir.
  • Çölyak teşhisi konulan kişilerin diyet programına başladığında ilk 2 ay boyunca süt tüketimini de kontrol altında tutması gerekmektedir. İki aylık süre sonrasında süt ve süt ürünleri tek tek denenerek sonucuna göre doktor tavsiyesi ile diyet programına dikkat edilir.
  • Bazı karton bardaklarda gluten bulunduğu bilinmektedir. Buna da dikkat edilmelidir.

Görüldüğü üzere, gluten içeren besinler kadar, kişilerin beslenme programında dikkat etmesi gereken farklı konular da bulunmaktadır. Bundan dolayı doktor tavsiyelerine kişilerin tamamiyle dikkat etmesi gerekmektedir.

Beğen  
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir